Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła zwane potocznie rekuperatorami charakteryzują się wieloma parametrami istotnymi z punktu widzenia użytkownika. Jednym z nich jest sprawność rekuperatora. Zwykle mamy tutaj na myśli sprawność temperaturową odzysku ciepła zdefiniowaną w poprzednim wpisie:
gdzie:
ηT – temperaturowa sprawność rekuperatora (tutaj jako liczba bezwymiarowa z zakresu <0,1), producenci często podają sprawność w procentach
T1 – temperatura powietrza nawiewanego przed wymiennikiem [°C]
T2 – temperatura powietrza nawiewanego za wymiennikiem [°C]
T3 – temperatura powietrza wywiewanego przed wymiennikiem [°C]
Widzimy, że gdy mamy dany powyższy wzór i wyniki pomiarów temperatur wlotowych i wylotowych obliczanie sprawności rekuperatora jest stosunkowo proste. W dalszej części wpisu zajmę się analizą charakterystyk wymiennika typu przeciwprądowego produkcji firmy Heatex. Wszystkie dane zostały zebrane z wykorzystaniem programu doboru na stronie producenta.
Zależność sprawności rekuperatora wilgotności powietrza na wlocie wywiewu
Jak pamiętamy z jednego z poprzednich wpisów, poświęconego osuszaniu powietrza, wraz z parą wodną zawartą w powietrzu wywiewanym tracimy także energię. Na szczęście, skraplająca się na przeponie wymiennika para wodna w momencie zmiany stanu skupienia oddaje ciepło, które następnie przekazywane jest do powietrza nawiewanego. Im więcej skropli się wody w rekuperatorze po stronie wywiewu, tym większa będzie sprawność temperaturowa rekuperatora. Widać to na wykresie, dla wymiennika typu L0200/1.5A 200mm firmy Heatex. Jak widzimy, gdy zawartość pary wodnej w powietrzu wywiewanym jest niska, nie ma ona znaczącego wpływu na sprawność temperaturową odzysku ciepła. Dopiero, gdy rozpocznie się proces kondensacji (pomiędzy 15% a 20% wilgotności względnej powietrza wywiewanego), energia z nim związana zostaje przekazana do strumienia nawiewnego. Dzięki temu sprawność rekuperatora wzrośnie.
Niestety w rzeczywistości musimy wziąć pod uwagę, że dla niskich temperatur powietrza zewnętrznego, może załączyć się układ automatyki zabezpieczający rekuperator przed zamarznięciem. Zadziałanie takiego układu negatywnie wpływa na sprawność odzysku ciepła centrali radykalnie tę sprawność obniżając.
Bardzo merytoryczny i poszerzajacy wiedze na temat wentylacji artykul. Pozdrawiam