O blogu

Kilka lat temu, na etapie przygotowywania planów budowy domu, stanąłem przed dylematem – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna. Po rozważeniu argumentów za i przeciw zdecydowałem się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC. Jednak przeglądając różne fora internetowe zauważyłem, że budujący poszukują racjonalnych argumentów, które pomogą im podjąć decyzję w tej kwestii. Jako, że zawodowo zajmuję się opracowywaniem oprogramowania symulującego różne procesy przemysłowe, postanowiłem przygotować kilka kalkulatorów pozwalających na oszacowanie korzyści (lub strat) związanych z wentylacją mechaniczną. Będę się starał analizować wpływ rozmaitych czynników (np. wykraplanie wilgoci, algorytmy układów automatyki) na efektywność różnych rozwiązań wentylacji mechanicznej. Z wykształcenia jestem automatykiem, jako automatyk związany z centralami wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi (ale takimi dużymi) przepracowałem ponad 6 lat. Więc na blogu postaram się umieszczać nie tylko kalkulatory do obliczenia parametrów rekuperatorów, ale również przedstawiać różne algorytmy sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych oraz sposoby ich zabezpieczeń.

Przy każdym z kalkulatorów postaram się krótko opisać założenia i sposób obliczeń. Zachęcam też do komentowania lub zadawania pytań, w miarę możliwości będę się starał na nie odpowiadać. Mam nadzieję, że prezentowane narzędzia okażą się pomocne.

Wyniki działania kalkulatorów można wykorzystywać jedynie informacyjnie i nie wykonywać na ich podstawie żadnych projektów. Proszę wziąć pod uwagę, że mimo wielu testów w obliczeniach mogą wystąpić błędy więc nie biorę odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki wykorzystania informacji zawartych na stronie.

Piotr Kaczmarek