7 myśli nt. „Kalkulator strat energii wentylacji bez odzysku ciepła – uwagi

 1. Tomasz Brzęczkowski

  Pierwszy zastosowałem odzysk ciepłą z wentylacji w 1989, kierowało mną pozbycie się bezsensownego ogrzewania centralnego. Ogrzewanie takie ma bardzo małą sprawność przy małym odbiorze, czyli jak jest przewymiarowane.
  Uwagi:
  -Pozostawiając w projekcie centralne ( pośrednie ) ogrzewanie zyskujemy niewiele, choć mamy spore nakłady inwestycyjne. Zyski o których Pan raczył napisać, są przy ogrzewaniu bezpośrednim niecentralnym.
  -Kalkulator nie uwzględnia niższej wilgotności ścian w przypadku braku w nich paroizolacji, a ten brak jest dość powszechnym błędem.
  -Kalkulator przez nieszczelności. Test szczelności u nas praktycznie nie jest wykonywany, a wentylacja z odzyskiem ciepła znacząco podnosi ciśnienie w domu.

  Odpowiedz
  1. Piotr Kaczmarek Autor wpisu

   Odnośnie uwag:
   1.kalkulator wylicza ile energii tracimy, czyli ile musimy dostarczyć dodatkowo dla nawiewanego powietrza na potrzeby wentylacji. Oczywiście to w jaki sposób ta energia zostanie dostarczona (i w związku z tym ile będzie kosztowała) zależy od inwestora,
   2. rzeczywiście kalkulator nie uwzględnia wielu elementów (np. obliczenia powinny opierać się na entalpii i uwzględniać straty energii związane z pozbywaniem się pary wodnej przez wentylację). Moim celem było raczej poinformowanie użytkownika czy traci w ciągu doby 2kWh czy 20kWh energii – jeśli będzie zainteresowanie podobnymi kalkulatorami, mogę je wrzucić na stronę,
   3. użytkownik wpisuje ilość wymienianego powietrza, czy wynika ono z nieszczelności budynku czy innych czynników nie ma znaczenia

   Odpowiedz
 2. Michał M.

  Czy udostępni Pan też program do obliczeń strat wilgoci, coraz więcej się mówi o osuszaniu powietrza przez rekuperator?

  Pozdrawiam

  M.

  Odpowiedz
  1. Piotr Kaczmarek Autor wpisu

   tak, planuję coś takiego, najpierw jednak udostępnię kalkulator do obliczeń sprawności. Ogólnie mam wiele kalkulatorów, ale jako programy desktopowe. W miarę mozliwości będę je przepisywał na WWW i udostępniał.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *