Zapraszam do zgłaszania uwag lub zadawania pytań do programu: Kalkulator strat energii wentylacjionline znajdującego się na stronie: kalkulator strat ciepła.
Zapraszam do zgłaszania uwag lub zadawania pytań do programu: Kalkulator strat energii wentylacjionline znajdującego się na stronie: kalkulator strat ciepła.
Jaka jest w obliczeniach przyjęta gęstość powietrza i ciepło właściwe?
Tak jak napisałem we wpisie: ρp=1,2kg/m3 ;Cp=1005J/(kg °C).
Pierwszy zastosowałem odzysk ciepłą z wentylacji w 1989, kierowało mną pozbycie się bezsensownego ogrzewania centralnego. Ogrzewanie takie ma bardzo małą sprawność przy małym odbiorze, czyli jak jest przewymiarowane.
Uwagi:
-Pozostawiając w projekcie centralne ( pośrednie ) ogrzewanie zyskujemy niewiele, choć mamy spore nakłady inwestycyjne. Zyski o których Pan raczył napisać, są przy ogrzewaniu bezpośrednim niecentralnym.
-Kalkulator nie uwzględnia niższej wilgotności ścian w przypadku braku w nich paroizolacji, a ten brak jest dość powszechnym błędem.
-Kalkulator przez nieszczelności. Test szczelności u nas praktycznie nie jest wykonywany, a wentylacja z odzyskiem ciepła znacząco podnosi ciśnienie w domu.
Odnośnie uwag:
1.kalkulator wylicza ile energii tracimy, czyli ile musimy dostarczyć dodatkowo dla nawiewanego powietrza na potrzeby wentylacji. Oczywiście to w jaki sposób ta energia zostanie dostarczona (i w związku z tym ile będzie kosztowała) zależy od inwestora,
2. rzeczywiście kalkulator nie uwzględnia wielu elementów (np. obliczenia powinny opierać się na entalpii i uwzględniać straty energii związane z pozbywaniem się pary wodnej przez wentylację). Moim celem było raczej poinformowanie użytkownika czy traci w ciągu doby 2kWh czy 20kWh energii – jeśli będzie zainteresowanie podobnymi kalkulatorami, mogę je wrzucić na stronę,
3. użytkownik wpisuje ilość wymienianego powietrza, czy wynika ono z nieszczelności budynku czy innych czynników nie ma znaczenia
Czy udostępni Pan też program do obliczeń strat wilgoci, coraz więcej się mówi o osuszaniu powietrza przez rekuperator?
Pozdrawiam
M.
tak, planuję coś takiego, najpierw jednak udostępnię kalkulator do obliczeń sprawności. Ogólnie mam wiele kalkulatorów, ale jako programy desktopowe. W miarę mozliwości będę je przepisywał na WWW i udostępniał.
Czekam na kontynuacje